Fogalmak, szóhasználat: a bahá'í hit / bahá'í vallás
A bahá’í vallás pontos, követői által használt neve: bahá’í hit. A bahá’í vallás megnevezés is megjelenik; a bahá’í egyház, bahá’izmus elnevezések nem használatosak.
A bahá’í szó utalhat a hit követőjére (többesszáma bahá’í-ok), vagy a vallással kapcsolatos melléknév is lehet (pl. bahá’í közösség).
A bahá’í vallás helyett a bahá’í hit kifejezés használatos, utalva arra a bensőséges, személyes kapcsolatra, amely a hívők és Isten között létezik. A vallás szó elsősorban hivatalos érintkezésben használatos.
További megnevezések a közösségen belül: Isten Ügye, az Ügy, a Hit, a hit.
Egy magyarországi hívő imádkozik a Bahá’u’lláh sírszentélye körüli kertekben. A bahá’í vallásban – mint az összes többi kinyilatkoztatott vallásban, – az ima és a meditáció építi a bensőséges, személyes kapcsolatot a hívő és Isten között. Ezért bahá’í vallás helyett a bahá’í hit kifejezés használatos. (c) Bahá’í Nemzetközi Hírszolgálat https://news.bahai.org/
A bahá’í hit nem használja a térítés kifejezést, és kizár mindenféle erőszakos elemet a vallás növekedéséből. Azt a tevékenységet, amikor az embereket megismertetik a bahá’í tanításokkal, tanítás-nak nevezik.
Azok, akik rövidebb időre elmennek más helyre, esetleg országba a bahá’í hitet tanítani, az utazó tanítók. Ha hosszabb ideig tartózkodnak más országban, úttörők, mert úttörő munkát végeznek a Hit érdekében.
A Hit utolsó egyszemélyi vezetője, Shoghi Effendi a húszas és ötvenes évek között célzottan küldött ki egyes kiemelkedő bahá’í személyiségeket bizonyos országokba a Hitet tanítani.
A Hitbe való belépést nem kíséri formalizált szertartás: keresztelés, stb. Elég hozzá, hogy valaki kimondja magáról, hogy bahá’í. Ez a kijelentés (angol: declaration).
A közösség tagjait egymás között leggyakrabban barát-nak nevezik.
A bahá’í hit nem áll egyedül a vallások sorában azzal, hogy nincsen keresztény értelemben vett papsága. A vallás integráns részét képezi a bahá’í Igazgatási Rend, mely két részből áll:
- a közösség ügyeit helyi, országos és nemzetközi szinten irányító választott testületek: a Helyi Szellemi Tanácsok, az Országos Szellemi Tanácsok, és az Igazságosság Egyetemes Háza, valamint
- az egyéni és közösségi problémák megoldásában helyi és országos szinten segítő Segédtestületek és Tanácsosok. Az ő feladatuk tanácsok adása a bahá’í Szent Iratok és tanítások fényében. A bahá’í hit korai időszakában a Hit egyszemélyi vezetőit az Ügy Kezei segítették.
Az Igazgatási Rend a XX. század első felében épült ki. Jelenleg a világ több mint 170 országában működnek Országos Szellemi Tanácsok, a Helyi Szellemi Tanácsok száma mintegy 12.000.
Amíg egy országban még kicsi a közösség, egy másik ország segíti az ottaniakat. Ezt a feladatot Magyarország esetében a második világháborúig az Egyesült Államok bahá’í közössége, a hatvanas évek elejéig a Németországi és az Ausztriai Országos Szellemi Tanács együtt, attól kezdve 1992-ig, a Magyarországi Országos Szellemi Tanács megválasztásáig az Ausztriai Országos Szellemi Tanács egyedül látta el.
A bahá’í hit nemzetközi szinten az angolt használja, mint közvetítő nyelvet.
Bahá’í-ok és barátaik Budapesten
1053 Budapest, Ferenciek tere 3. II. em./4.
Mobil: +36306542787
Telefon: +3612664004 | Email: info@bahai.hu
Technikai szám (egyházi 1%-hoz): 0310