A bahá’í kertek
A szép kertről bővebben
A haifai szép kert központi épülete, a hit Hírnökének, a Bábnak a sírszentélye. Alatta és felette 9-9 gyönyörű függőkert található a Kármel-hegyen. (Izrael, Haifa) (c) Bahá’í Nemzetközi Hírszolgálat news.bahai.org
Virágok harmóniája a szép kert középső teraszán
A Világörökség részének választott gyönyörű kertben a Bahá’í Világközpont épületei (jobbra a hit vezető testületének, az Igazságosság Egyetemes Házának székhelye, balra a Nemzetközi Tanítási Központ) © Iain Simmons via Flickr
A szép kertek
A bahá’í kertek Haifában
Haifa szívében egy lépcsősor mentén, 1 km hosszan, 19 terasz kúszik fel a Kármel-hegyre, csodálatos panorámával a városra, a Földközi-tengerre és a galileai hegyekre.
Mára a város jelképévé vált a középső teraszon elhelyezkedő aranykupolás szentély, mely a bahá’í hit hírnökének, a Bábnak a síremléke.
A szép kert félköríves teraszai úgy veszik körül az épületet, mint egy drágakövet a foglalata. A kertben található a bahá’í hit adminisztatív központja, mely négy épületből áll.
A mai szépségében 2001. májusában átadott Kármel-hegyi teraszok egyike. A bahá’í kert központi épületét, gyakran tévesen bahá’í templomnak hívják, pedig az a Báb sírszentélye
A bahá’í kertek Akkóban
A haifai öböl túloldalán, Akkó (Acre) városának Bahji részében egy kör alakú kert közepén két szent épület található. Az egyikben a bahá’í vallás alapítója, Bahá’u’lláh élt száműzésének utolsó éveiben, míg a másik a sírszentélye. A körbejárható kerthez egy hosszú egyenes kert vezet, ahol fel lehet készülni a csend és nyugalom átéléséhez.
A világon élő, több mint 5 millió bahá’í számára a gyönyörű kertben található Bahá’u’lláh sírszentélye a legszentebb hely a földön.
A leírás legnagyobb része a látványosabb, haifai teraszos kertekkel foglalkozik.
Az akkói szép kert egyik épülete, Bahá’u’lláh udvarháza
Kerttervezési elemek
A kép közepén, az M betű alakú kert valójában egy híd, amely alatt négysávos út fekszik. (c) Bahá’í Nemzetközi Közösség www.bahai.org
Vízszintes irányban nézve, a központi lépcsősor menti franciakert a kert szélei felé haladva, folyamatosan megy át angolkertbe. Függőleges irányban, minden terasz hasonló egymáshoz, de mégis egyedi. A kert központi épülete, a Báb szentélye egyaránt viseli a keleti és a nyugati építészet jegyeit. A kertben a modern technika segítségével hagyományos elemek kívánják a béke, a nyugalom és a boldogság érzetét kelteni.
Az idős fákat nem vágták ki a tereprendezés előtt. Vagy helyükön hagyták, vagy visszaültették a teraszok kialakításának földmunkái után.
A lépcsősor mentén lefolyó víz csobogása elnyomja a város zaját, és egyben sok őshonos madarat és állatot vonz.
A kert egységét nem törik meg az alattuk átvezető utak, mivel alig észrevehetőek a széles hidak alatt.
Az utak nagy része összetört agyagcserép darabokkal fedett – vörös színük látványos színvilágot ad a kertnek.
A Bahá’í Világközpont négy adminisztratív épülete két emelet magas, ezért nem nyomják el a kerteket és nem bontják meg annak egységét. Az épületek inkább lefelé terjeszkedtek, melyek világítófolyosóval természetes fényt kapnak.
A kép közepén, az M betű alakú kert valójában egy híd, amely alatt négysávos út fekszik. (c) Bahá’í Nemzetközi Közösség www.bahai.org
A kertben lévő szobroknak nincsen ezoterikus vagy misztikus jelentőségük. Shoghi Effendi, a bahá’í hit Védnöke – aki 1921 és 1957 között a kert kibővítésével annak stílusát alapvetően meghatározta – úgy magyarázta, hogy az ókori perzsa irodalomban a páva az örök élet, míg a sas a győzelem jelképe. Ezért megfelelő díszítésnek találta a perzsiai származású Báb nyughelyének díszítésére.
A vörös agyagcserép darabokkal borított út érdekes színvilágot ad a szép kertnek (c) Bahá’í Nemzetközi Közösség media.bahai.org
Környezettudatos tervezés
A teljesen automatizált, alacsony nyomású öntözőberendezés éjjel öntözi a főleg szárazságtűrő, őshonos növényzetből álló kerteket. A területen keletkező „szürke” vizet teljes mértékben öntözésre használják.
Víztakarékos módszereket használnak, köztük a talajtakarást, a száraz nyárra felkészítő metszést és a gyep alatti csepegtető öntözést a párolgás csökkentésére. A nyári forróságban az akkói gyepterület 3-ét feltörik és csak a téli esők előtt vetik be újra. Haifában a kert tengelyén végigcsörgedező vizet visszaforgatják.
A zöldhulladékot mulcsként és komposztként hasznosítják az 1950-es évektől.
Bahá’u’lláh, a bahá’í hit alapítójának sírszentélye, a bahá’í-ok legszentebb helye az akkói szép kertben (c) Bahá’í Nemzetközi Közösség media.bahai.org
Együttműködés Haifa városával
Haifa önkormányzata városrekonstrukciót hajtott végre 2001. májusára, a teraszok megépítésének befejezésére. A kikötőtől a hegy lábáig vezető, 1 km hosszú Ben Gurion sugárút tengelyét 1,86 méterrel eltolta, hogy az a teraszok tengelyében fusson.
A sugárút mentén elhelyezkedő Német Templomosok mozgalmának (nem tévesztendő össze a középkori, azonos nevű lovagrenddel) házait, valamint a Kármel-hegy tetején végigfutó Louis-sétányt felújította, így az összesen három kilométer hosszú gyalogos útvonal az egyik legvonzóbb fejlesztést eredményezte a mediterrán régióban.
A szép kert előtti teret Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója 2011. május 29-én az UNESCO Tolerancia és Béke terének nevezte el. Az ünnepség egybeesett a teraszos kert megnyitójának 10. évfordulójával.
Haifa esti kivilágításban: a hegy lábánál a Német Templomosok piros cserepes házai, fentebb a bahá’í kert © Bahá’í Nemzetközi Közösség media.bahai.org
A bahá’í kert adatai
A teraszok tervezője, a kanadai építész, Fariborz Sahba, akinek másik alkotása az Új-Delhiben található Lótusz Templom.
A gyönyörű kertek 19 teraszon, 1 km hosszan helyezkednek el. A legnagyobb terasz szélesség 400 méter.
A teraszok és a két legújabb igazgatási épület tíz év alatt készültek el, alaposan megváltoztatva az addig kopár hegy arculatát.
Az építkezés 250 millió dolláros költségét a világ bahá’í hívőinak önkéntes támogatásaiból gyűjtötték össze. A nagyközönség ingyen látogathatja a kerteket.
A haifai szép kert 7 millió látogatót vonzott tíz év alatt a 2001-es megnyitása óta.
A bahá’í hit vezető testületének, az Igazságosság Egyetemes Házának a székhelye a haifai szép kertben (c) Bahá’í Nemzetközi Közösség media.bahai.org
További képek a szép kertről
A szép kert és Haifa városa (c) Bahá’í Nemzetközi Közösség media.bahai.org
A szép kert hídja az Abbás utca felett (c) Bahá’í Nemzetközi Közösség media.bahai.org
Izrael egyik legszebb botanikuskertjének hátterében a Földközi-tenger (c) Bahá’í Nemzetközi Közösség media.bahai.org
Kitekintés a szép kertre azon szoba ablakából, ahol Bahá’u’lláh, a bahá’í hit alapítója 40 éves börtön és száműzetés után, élete végén élt © Bahá’í Nemzetközi Közösség media.bahai.org
Szökőkút a Ridván (Paradicsom) kertben
A szép kert virágzásban (c) Bahá’í Nemzetközi Közösség media.bahai.org
Az akkói szép kert részlete
A szép kert hátterében a Haifai-öböl (c) Bahá’í Nemzetközi Közösség media.bahai.org
A tört agyagcserepekkel terített út színe kiemeli a virágok pompáját. (c) Bahá’í Nemzetközi Közösség media.bahai.org
A szép kertek egyik felső terasza
A szép kertek egyik alsó terasza
A meglévő, idős fák és a későbbi beültetések játéka az izraeli szép kertben
A májusban virágzó tűzvirágfa a szép kert egyik ékessége
Az adminisztratív épületek előtti szép kert Haifában
A gyönyörű kert részlete a hegyoldalban
1053 Budapest, Ferenciek tere 3. II. em./4.
Mobil: +36306542787
Telefon: +3612664004 | Email: info@bahai.hu
Technikai szám (egyházi 1%-hoz): 0310