Fejlődhet-e az ember? - Vallásközi eszmecsere

Nyolc vallás képviselői gyűltek össze 2025. április 26-án a Magyarországi Bahá’í Közösség Egyház központjában egy vallásközi eszmecserére arról, hogy van-e értelme fejlődésről, megújulásról és átalakulásról beszélni az egyének, a közösségek és a társadalom szintjén.  

A rendezvény a résztvevők akaratának megfelelően szigorúan politikamentes légkörben zajlott.

A vallásközi kerekasztal résztvevői
A vallásközi kerekasztal résztvevői: Radvánszki Simon Péter (rabbi), Varga Gyöngyi (evangélikus lelkész), Sulok Zoltán (a Magyarországi Muszlimok Egyházának elnöke), Dóra Örsné Nagy Tünde (Brahma Kumaris), Irtlné Földi Melinda (Tan Kapuja Buddhista Főiskola), Gandharvika (Krisna-tudat), Gilicze Tamás (református lelkész), Koczóh Péter (Magyarországi Bahá'í Közösség képviselője)

A Brahma Kumaris, buddhista, evangélikus, hindu, muszlim, református, zsidó és bahá’í hagyományok képviselői megosztották egymással és a hallgatósággal, hogy mit tanítanak a vallásaik erről a kérdésről:

  • Nincs olyan reménytelen helyzet az életben, mikor ne lenne meg a lehetősége a fejlődésnek, a megújulásnak. Ezt általában egy elvonulásban végzett végiggondolás előzi meg.
  • A fejlődés sokszor U, vagy V- alakban következik be, és a második, felfelé irányuló ág vezet el a szabadságba, illetve oda, hogy vissza tudjunk térni oda, ahonnan elindultunk.
  • Nem vagyunk statikus lények. A lélek fejlődése gyorsulhat vagy lassulhat, ezt lelki gyakorlatokkal lehet megújítani és felgyorsítani. Ezzel példát is mutathatunk, elsősorban a családunknak és a körülöttünk élőknek.
  • Belső biztonságot kell teremtenünk, mert sok ember fél: elvesztette a kapcsolatát Istennel. Meg kell találnunk a mindenkiben benne rejlő eredeti jóságot. 
  • Ahhoz, hogy meg tudjunk újulni, észre kell vennünk a hibáinkat, és azokon kell dolgozni. Minden vallásban vannak emlékeztetők erre. 
  • A megújulás igénye az ember lelkéből származik, és szándék és akarat kell hozzá. Emlékeznünk kell arra, hogy honnan jöttünk, és merre tartunk. De ha magunkon túl nem tudjuk megváltoztatni a környezetünket, nem leszünk sikeresek, mert közösségi lények vagyunk. 
  • A lelki átalakuláshoz a gondolkodásmódunkat kell megváltoztatni, mert sokszor hozunk rossz döntéseket. A vallásalapítóra, az Ő példájára kell figyelni. 
  • Az idő megfakítja a legszebb újdonságot is. Észre kell vegyük, mikor belecsúszunk a mindennapok darálójába, és a szolgálat és öröm által kell megújulnunk. A megújulás, a fejlődés spirális, egyre magasabbra kell jussunk benne. 
  • A fejlődés és megújulás kérdése egy olyan téma, mely minden, a saját belső életével foglalkozó ember számára alapvető, és milliókat szólíthat meg a sajtón keresztül is. 

A következő idézet összefoglalja a találkozó célját és szellemiségét:

„ S akkor a szent és örök Lélek sokszoros kegye és áradó kegyelme olyan új életre ébreszti majd a keresőt, hogy az úgy érzi, mintha új szemet, új fület, új szívet és új elmét kapott volna.”

Legfrissebb hírek

Bahá’í Nyári Iskola 2025.

Bahá’í Nyári Iskola 2025. Együtt egy jobb világért – Hogyan járulhatok hozzá egy élénk közösség építéséhez? Szeretettel meghívunk az idei Nyári Iskolára, mely  2025.07.28. –

Tovább olvasom »
Aktuális a bahá'í hitről

©2000-2025 Magyarországi Bahá’í Közösség | Felhasználási nyilatkozat | Adatvédelmi tájékoztató