Hat világvallás a nők és férfiak szerepéről a változó világban

Hat vallás képviselői gyűltek össze 2024. november 9-én este a Magyarországi Bahá’í Közösség Egyház központjában egy vallásközi eszmecserére, melynek témája az volt, hogy a nők és a férfiak a maguk sajátos módján hogyan tudnak hozzájárulni a világot sújtó válságok megoldásához.

A buddhista, evangélikus, hindu, muszlim, zsidó és bahá’í hagyományok képviselői megosztották egymással és a hallgatósággal, hogy mit tanítanak a vallásaik nőkről és férfiakról, és milyen sajátos szerepet játszhat a két nem a válságok megoldásában.

A hat világvallás képviselői (balról): Radvánszki Simon Péter (zsidó rabbi), Varga Gyöngyi (evangélikus lelkész, lutheránus egyetemi tanár), Sulyok Zoltán (muszlim, a Magyarországi Muszlimok Egyházának elnöke), Mérő Mátyás (hindu-Krisna tudat, Madhupati dasa), Földiné Irtl Melinda (buddhista (Tan Kapuja, főiskolai tanár), Keresztes Margit (bahá'í)
A hat világvallás képviselői (balról): Radvánszki Simon Péter (zsidó rabbi), Varga Gyöngyi (evangélikus lelkész, lutheránus egyetemi tanár), Sulyok Zoltán (muszlim, a Magyarországi Muszlimok Egyházának elnöke), Mérő Mátyás (hindu-Krisna tudat, Madhupati dasa), Földiné Irtl Melinda (buddhista (Tan Kapuja, főiskolai tanár), Keresztes Margit (bahá'í)

A vallások képviselői a következő, egymást kiegészítő gondolatokat osztották meg:

  • A legfontosabb dolog meglátni a másikban az embert – és ebben a nők mutatnak példát. Ha erre figyelünk, még a gyűlölet is meg tud halni.
  • A női és férfi forma mögött fel kell ismerni a lényegi, az emberi azonosságot. A mai világ azonban egyre jobban a külső formákkal azonosul, és így alapjában veszíti szem elől a valódi célját. Meg kell látnunk a válság mögött a valóságot, mert ez fogja a változás lehetőségét ajánlani mindenkinek.
  • A krízis görög szó nem csak válságot, hanem változást is jelent, és ezt kell megragadjuk, ha egy jobb világot akarunk építeni. Egy szójátékkal élve: a két nemből legyen két, egymás felé kimondott igen.
  • Isten az embert helytartónak teremtette a földön. Nő és férfi együtt kell dolgozzon a saját képességei szerint. Férfi és nő egymást kell megtartsa a helyes, az Isten felé vezető úton. A nevelés a nő és a férfi közötti együttműködés kell legyen, és így lehet majd továbbadni a helytartóságot a következő nemzedéknek.
  • A mai világ a negyedik, utolsó világkorszakot éli, a vaskort. Hamis tudatban él: Isten helyett az ÉN van a középpontban, és ez a háborúk fő oka. A férfiak és a nők elfelejtették, hogy a világot nem a saját, hanem Isten dicsőségére kéne használni – ezen kell változtatni.
  • Ahhoz, hogy a válságokkal meg tudjunk küzdeni, meg kell valósítani, hogy a nők minden emberi tevékenységben egyenjogú társaivá váljanak a férfiaknak. Ez nem egy mechanikus egyenlőség, hanem olyan, ahol a két nem a maga sajátosságainak megfelelően dolgozik együtt. A jövő világában előtérbe kell kerüljenek azok a lelki tulajdonságok, amelyekben a nők erősek, és akkor tudunk majd egy békés világot építeni.

A rendezvény a résztvevők akaratának megfelelően szigorúan politikamentes légkörben zajlott.

 

A következő két idézet összefoglalja a találkozó célját és szellemiségét:

„Akárcsak a madárnak, az emberiségnek is két szárnya van, a férfi és a nő. Ha a két szárny nem egyformán erős, és nem hajtja közös erő, a madár nem képes az egekbe emelkedni.”

„…az erőszak uralma lehanyatlóban van, és előtérbe kerülnek azok a tulajdonságok, melyekben a nő az erősebb; értelmi frissesség, intuíció, szeretet és szolgálat… olyan korszak lesz, melyben a civilizáció férfias és nőies elemei jobban kiegyensúlyozódnak.”

Legfrissebb hírek