Fiatalok az élvonalban egy békés és igazságos világ építésében
A Bahá’í Nemzetközi Közösség (BIC) New York-i irodája által kiadott új közlemény a fiatalok mélyreható lehetőségeit vizsgálja a társadalmi átalakulás előmozdításában és a folyamatosan fejlődő globális társadalomhoz való hozzájárulásban.
„Az élvonalban: A fiatalok szerepe egy folyamatosan fejlődő globális társadalomban” című nyilatkozat annak újragondolására szólít fel, hogy a közösségek és intézmények miként tekintenek a fiatalokra, és hogyan vonják be őket a közösségi életbe annak érdekében, hogy lehetővé tegyék képességeik kibontakoztatását.
„A világ fiataljaiban hatalmas kapacitás rejlik a társadalom konstruktív átalakításának előmozdítására” – jegyezte meg Cecilia Schirmeister, a BIC New York-i irodájának képviselője.
A bahá’í közösségépítő erőfeszítések tapasztalataira támaszkodva világszerte, Schirmeister asszony hozzátette: „A fiatalok rendelkeznek ezzel a lehetőséggel, függetlenül a hátterüktől vagy a személyes körülményeiktől. A pozitív változás iránti vágy és a képesség, hogy értelmes szolgálatot nyújtsanak a közjó érdekében, mindenütt jellemző a fiatalokra.”
Ha ezt a fiatalokban rejlő lehetőséget felismerik és ápolják, akkor a generációk között új interakciós minták alakulnak ki, amelyek lehetővé teszik a fiatalok számára, hogy elfoglalják az őket megillető helyet az előttük járók erőfeszítéseinek folytatásában, és segítsék a náluk fiatalabbakat, akik a társadalmi fejlődéshez kívánnak hozzájárulni.
A nyilatkozat kiemeli, hogy a bahá’í erkölcsi és szellemi nevelési programok hogyan segítik elő a fiatalok meggyőződését, hogy „egy békés és igazságos világ lehetséges, … hogy a társadalom jobbá tételét szolgáló mélyreható változás tudatosan előmozdítható, hogy a nemesség képessége az emberi szellemben rejlik”.
Az ezekben a programokban való részvétel segíti a fiatalokat abban, hogy megvédjék magukat azokkal az erőkkel szemben, amelyek – ahogy olvasható a nyilatkozatban – „mások érdekei szerint manipulálnák identitásérzetüket: például azokkal, amelyek elsősorban fogyasztóként határoznák meg őket, akiket ki kell elégíteni, szavazóként, akiket meg kell győzni, vagy nézőként, akiket szórakoztatni kell”.
Liliane Nkunzimana, a New York-i iroda egy másik képviselője kifejtette, hogy amikor a fiatalokat a bahá’í oktatási programokon keresztül segítik az erkölcsi célú kérdések mélyreható feltárásában, „figyelemre méltó képességet mutatnak arra, hogy legyőzzék a kudarcokat, a nehéz időkben is mentesek maradjanak a cinizmustól és a keserűségtől, és a nehézségek között is megőrizzék a reményt és az örömöt”.
Nkunzimana asszony hozzátette: „Ezek a tulajdonságok lehetővé teszik a fiatalok számára, hogy ne csak néhány évig, hanem egész életükön át folytassák a társadalmi változásra irányuló erőfeszítéseket.”
A BIC közleményében több, közösségépítő törekvésekben részt vevő személyt idéz, köztük egy zambiai fiatalt, aki a fiatalokkal szembeni társadalmi hozzáállás szélesebb körű következményeiről elmélkedett: „Az, ahogyan egy közösség a fiatalokra tekint, magának a közösségnek a tükörképe.”
„Ha a közösségnek nincs jövőképe, nincs irányérzéke, akkor a fiatalságot fenyegetésnek, a bűnözés forrásának fogják tekinteni, és így tovább. Ha azonban a közösségnek van jövőképe, irány- és haladásérzéke, akkor a fiatalokra erőforrásként tekintenek. Úgy tekintenek rájuk, mint arra az energiára, amely a közösséget a célja felé viszi.”
A teljes közlemény angolul itt olvasható: In the Vanguard: The Role of Youth in an Ever-Advancing Global Society | Bahá’í International Community (bic.org)
Eredeti cikk: BIC New York: New statement highlights transformative potential of youth | BWNS (bahai.org)