Bahá'í nők támadás alatt Iránban: A hatóságok fokozzák a nők elleni atrocitásokat
Iránban az elmúlt hetekben több tucat bahá’í nőt idéztek bíróság elé, akiket alaptalan vádakkal és több éves börtönbüntetéssel fenyegetnek. Március eleje óta a bíróságra idézett vagy börtönbe vetett 93 bahá’í közül 72 nő volt.
A 2022-es, az iráni nők jogaiért kiálló tüntetés sorozatot követően megnőtt a bahá’í nők elleni támadások száma. Sokukat tartóztatták le, többüket megfelelő eljárás nélkül tartanak fogva és tartózkodási helyük ismeretlen. Jelenleg az iráni börtönökben fogva tartott bahá’í-ok kétharmada nő.
„A bahá’í nők elleni közelmúltbeli támadások azt az üzenetet erősítik, hogy az Iránban élő nők története Egy, függetlenül attól, hogy bahá’í, muszlim, keresztény, zsidó vagy zoroasztriánus hitű, vallásos-e vagy nem” – mondta Simin Fahandej, a Bahá’í Nemzetközi Közösség (BIC) képviselője az ENSZ genfi képviseleténél. – „Az iráni kormány börtönbe zár, kizár az egyetemről, megszünteti a munkádat, és üldöz, amiért kiállsz, hogy teljes életet élj egyenlő emberi lényként, együtt dolgozva másokkal, nemtől, származástól és hittől függetlenül, amiért az országodat mindenki számára jobbá akarod tenni.”
Az atrocitások között szerepelnek letartóztatások, bírósági tárgyalások, beidézések és börtönbüntetések, házkutatások, vagyonelkobzások, temetők lerombolása és a temetések megtagadása, üzletek bezárása és az oktatáshoz való jog megtagadása.
A Human Rights Watch épp áprilisban tette közzé Bakanccsal nyomják le a nyakamat című legújabb jelentését, amely megállapítja, hogy az iráni kormánynak a bahá’í-okkal szembeni bánásmódja „emberiség ellenes bűncselekménynek” minősül. A jelentés továbbá azt is javasolja, hogy az ENSZ folyamatban lévő tényfeltáró missziója vizsgálatai egy részét összpontosítsa a bahá’í nők elleni támadások megnövekedésére.
2023. októberében 10 iszfaháni nőt tartóztattak le, akik többnyire a húszas és harmincas éveikben jártak. Ugyanebben a hónapban 26 bahá’í, köztük 16 nő, összesen 126 év börtönbüntetést kapott. Novemberben további hat iszfaháni bahá’í nőt tartottak fogva kemény körülmények között a Dolat Abad börtönkórház elkülönített osztályán.
A Hírszerzési Minisztérium ügynökei összehangolt megfélemlítési kampányban vettek részt, amelynek célja, hogy a bahá’í nők szomszédjait megfélemlítsék, és így kényszerítsék őket arra, hogy panaszt tegyenek a letartóztatott bahá’í nők ellen.
„A bahá’í nők fokozott célkeresztbe kerülése, akik nőként és egy kisebbségi csoport tagjaként is kettős kihívás előtt állnak, globális figyelmet és cselekvést igényel, szolidaritást a bahá’í nőkkel és minden iráni nővel, akik méltóságos bánásmódhoz és egyenlő élethez való jogukat követelik saját országukban” – mondta Simin Fahandej. – „Felszólítjuk a nemzetközi közösséget, a kormányokat és a médiát, hogy kérjék az iráni kormányt, hogy haladéktalanul hagyjon fel a bahá’í-ok és különösen a nők értelmetlen üldözésével, akik e diszkrimináció célpontjává váltak, és tartsa tiszteletben az emberi jogok egyetemes elvét minden állampolgára számára.”
Majd hozzátette: „Miközben folytatjuk a »A mi történetünk Egy« kampányt, amely 10 bahá’í nő 40 évvel ezelőtti kivégzését, valamint minden olyan nő kivégzését jelzi, aki áldozatot hoz a nemek közötti egyenlőség ügyéért, azt látjuk, hogy az iráni kormány kitart azon régi és sikertelen törekvése mellett, hogy az üldöztetés, a gyűlöletbeszéd és a nők elleni támadások fokozásával éket verjen a polgárok közé. Tetteik bizonyítják, hogy a kivégzett 10 bahá’í nő története ugyanaz, mint minden mai iráni nő élettörténete. A kampány nemzetközi támogatása rávilágít, hogy sem a gyűlöletbeszéd, sem a megkülönböztetés nem képes elpusztítani az emberi szív egységre való vágyát, és azt, hogy másokkal együtt, teljes egyenlőségben, az igazságosság ügyéért dolgozzanak.”
Forrás: Bahá’í Nemzetközi Közösség