Május 14-én lesz az iráni bahá’í vezetők bebörtönzésének ötödik évfordulója. Húsz éves börtönbüntetésük a leghosszabb, melyet lelkiismereti fogoly jelenleg Iránban kapott. Az iráni emberi jogok aggasztó helyzetére felhívó kampány Budapesten és a világ számos pontján tart május 5. és 14. között.
A Millenárison május 11-én Kozma Orsi három odaillő dala és Amin Rahimi perzsa ima kántálása után a jelenlévők az emberi jogi kampány logóját magasba emelve fejezték ki szolidaritásukat az ártatlanul bebörtönzött irániakért.
Prem Kumar Rajaram a CEU docense és tanulmányi igazgatóhelyettese május 7-én előadást tartott Az emberi jogok és Irán bahá’í közössége címmel a Közép-európai Egyetemen (bővebben).
A Bahá’í Nemzetközi Közösség ENSZ irodája kezdeményezte kampány jelentősebb nemzetközi visszhangja a következők voltak:
Izsák Rita, az ENSZ kisebbségi ügyekért felelős különleges jelentéstevője és 3 más magas rangú ENSZ emberjogi szakértő az iráni bahá’í vezetők szabadon bocsátását kérte letartóztatásuk 5. évfordulójának előestéjén, május 13-án közös sajtóközleményükben (bővebben).
Ausztrália külügyminisztere, Bob Carr szenátor május 6-án a hét kisebbségi vallási vezető azonnali szabadon bocsátására szólított fel (bővebben). Másnap Sydney-i parlamentben a fő vallások képviselői piros rózsákat helyeztek hét üres székre parlamenti képviselők és a bebörtönzött irániak rokonai jelenlétében (bővebben).
Lloyd Axworthy, Kanada korábbi külügyminisztere május 9-i cikke szerint Irán szándékait a nemzetközi porondon jól jelzi, hogyan bánik legnagyobb vallási kisebbségével (bővebben).
Anglia és Wales Ügyvédi Kamarájának 50 tagja jogi szempontból elemezte a hét vallási vezető letartóztatását és húsz éves ítéletüket május 9-én. Ahmed Shaheed, az Iráni Iszlám Köztársaság emberi jogi helyzetével megbízott Különleges ENSZ Jelentéstevője elmondta, hogy az eljárás mind a nemzetközi normákat, mind Irán saját törvényeit megszegi (bővebben).
Thomas O. Melia, az amerikai külügyminisztérium emberi jogok kérdésében illetékes helyettes államtitkára szerint a hét bahá’í vezető igazságtalan bebörtönzése jelképezi az egész iráni bahá’í közösség üldözését egy olyan kormány által, amely szintén méltatlanul bánik a szunnitákkal, szúfikkal, zoroasztriánusokkal, keresztényekkel, zsidókkal és további vallási kisebbséggel. Rainn Wilson vezette le a nemzetközi kampány május 6-i rendezvényét a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért épületében Washingtonban, melyen Roxana Saberi, korábban Iránban bebörtönzött újságíró és Katrina Lantos-Swett, az USA Nemzetközi Vallásszabadság Bizottság (USCIRF) elnöke is felszólalt az iráni emberi jogokért (bővebben).
A hét iráni, akikért most a világ kiáll: Fariba Kamalabadi, Jamaloddin Khanjani, Afif Naeimi, Saeid Rezaie, Mahvash Sabet, Behrouz Tavakkoli és Vahid Tizfahm. Az öt férfit a zsúfolt Gohardasht börtönben, míg a két nőt a hírhedt Evin börtönben tartják fogva.
Az Izsák Ritával kezdődő mondattal május 14-én lett kiegészítve a hír.
Kapcsolódó oldalak:
A nemzetközi emberjogi kampány hivatalos oldala (angolul)
Bayer Ilona írása a 168 óra online-ban
Kiemelkedő magyarok az iráni emberi jogokért projekt
Összefoglaló: Az iráni bahá’í közösség üldözése – hírek, képek, videók
A muszlim Banglades, ahol elismerik és tanítják a bahá’í-ok jogait