„Érintkezzetek minden vallás követőivel a barátság és testvériség szellemében.” (Bahá’u’lláh)
Szeretettel meghívunk minden érdeklődőt
a Szegedi Bahá’í Közösség szervezésében,
a Szegedi Egyetem Őszi Kulturális Fesztiváljához kapcsolódóan
„SZERETNI ÉS NEVELNI” címmel
vallásközi kerekasztal beszélgetésre, ahol a gyermekek és serdülők
nevelésével kapcsolatos kihívásokról lesz szó.
Időpont: 2010. november 6. szombaton 15:00 órai kezdettel
Helyszín: B-612 Kulturális Műhely (Szeged, Bécsi krt.7.)
Egy kb. egy-másfél órás moderált beszélgetés után a közönség is tehet fel kérdéseket az egyházak képviselőihez.
A vallásközi kerekasztal beszélgetés meghívott résztvevői hat különböző világvallás képviseletében:
- Abdul-Fattah Munif (Magyarországi Muszlimok Egyháza)
- Cseh Károly (Hindu Vaisnava Egyház)
- Cser Zoltán (Tan Kapuja Buddhista Egyház)
- Juhász András (Magyarországi Református Egyház)
- Markovics Zsolt (Szegedi Zsidó Hitközség)
- Rigó Jenő (Magyar Katolikus Egyház, Jezsuita Rend)
- Switzer Furugh (Magyarországi Bahá’í Közösség)
Moderátor: Koczóh Péter
Idén negyedik alkalommal, évente egy ízben kerül sor hasonló vallásközi találkozóra Szegeden. Idén a gyermekek és serdülők nevelésével kapcsolatos kihívásokról kérdezzük majd meg a résztvevőket a kölcsönös tisztelet és megbecsülés légkörében. Melyek a leggyakoribb kihívások a gyermeknevelésben és hogyan tud segíteni a hit ezek megoldásában? Milyen nevelési eszközöket alkalmazzunk szülőként? Milyen fiatallá neveljük gyermekeinket és hogyan? Mi a szülő felelőssége és mi a vallási közösség szerepe a gyermekek erkölcsi-lelki nevelésében? Mit kínál a vallás illetve a vallásos közösség a gyermekekben és serdülőkben duzzadó energiák csatornába terelésére? Ezek és hasonló kérdések lesznek a beszélgetés középpontjában. A moderált beszélgetés után a közönség soraiban ülők is tehetnek fel kérdéseket az egyházak képviselőihez.
A bahá’í közösség célja ezzel a rendezvénnyel az, hogy közelebb hozza egymáshoz a különböző vallásokat és jobban megismerhessük a különböző vallások tanításait, követőik gondolkodásmódját. A gyermeknevelés kérdése azért is izgalmas téma, mert szinte mindenkit érint és minden vallás ad segítséget az embernek ahhoz, hogy jobb szülővé, jobb nevelővé válhasson. A bahá’í tanításokban a gyermekek nevelése a “legdicséretreméltóbb szolgálatnak”, a “legnemesebb cselekedetnek” számít. Kiemelt szerepe van az oktatás fontosságának, ezen belül pedig különös hangsúlyt kap a gyermekek erkölcsi-lelki nevelése: „Az erkölcsi értékek és a jó magaviselet elsajátítása sokkal fontosabb, mint a könyvekből történő tanulás. Egy gyermek, aki tiszta, kompromisszumkész és kellemes viselkedésű, még ha tudatlan is, előbbrevaló a faragatlan, mosdatlan, gonosz hajlamú gyermeknél, aki már jártas a tudományokban és művészetekben.” Bahá’u’lláh tanításait követve a gyermekekre úgy tekinthetünk mint „egy kincsesbányára, teli felmérhetetlen értékű drágakövekkel”. Ám egyedül a megfelelő nevelés által tudnak ezek a kincsek a felszínre kerülni és az emberiség javára válni.
A bahá’í vallás, mely a legfiatalabb független világvallás, úgy tekint a világban létező világvallások tanításaira, mint ugyanannak a Könyvnek különböző fejezeteire. Az egész emberiség és a vallások egységét hirdeti. Bahá’u’lláh (1817-1892) – akiről a bahá’í-ok úgy hiszik, hogy jelen korszakunkban Ő Isten Küldötte-, így szólt az emberiséghez:
“Érintkezzetek minden vallás követőivel a barátság és testvériség szellemében.” A szegedi bahá’í közösség e gondolat jegyében hívta meg a különböző világvallások képviselőit egy asztalhoz.
A programra a belépés ingyenes.
További információ a vallásközi párbeszédről:
Kerekes Mariann
Tel: 06-30-625-6193
www.b612.hu
A korábbi vallásközi párbeszédek összefoglalói az MTV1 Sokszínű vallás c. műsorában: