(BWNS) A legnagyobb iráni, nem-muszlim vallási kisebbség, a bahá’í hit mindegyik hét vezetőjét 20 évnyi börtönbüntetésre ítélték. Korukat nézve, ez életfogytiglani büntetésnek felel meg.
A hét személy ügyének tárgyalása hat rövid bírósági meghallgatásból állt, amely 2010. január 12-én kezdődött. Ezt megelőzően 20 hónapig tartották fogva őket vádemelés nélkül, mely időszak alatt csupán egy órás találkozót engedélyeztek számukra jogi képviselőjükkel. A tárgyalás 2010. június 14-én ért véget.
A vádlottakat többek között kémkedés, az iszlám rend elleni propaganda tevékenység illetve illegális igazgatási szervezet létrehozásának vádjával illették, melyeket kategorikusan visszautasítanak.
A két nőt és öt férfit a hírhedt teheráni Evin börtönben tartják fogva 2008-as letartóztatásuk óta. Közülük hat személyt május 14-én, egyikőjüket pedig ezt megelőzően két hónappal vették őrizetbe.
„A 20 éves börtönbüntetés megdöbbentő kimenetelét jelzi ezen ártatlan és veszélytelen személyek ügyének” – közölte Bani Dugal, a Bahá’í Nemzetközi Közösség ENSZ főképviselője.
A fogvatartottak, Fariba Kamalabadi, Jamaloddin Khanjani, Afif Naeimi, Saeid Rezaie, Mahvash Sabet, Behrouz Tavakkoli és Vahid Tizfahm, mind annak az országos szintű csoportnak a tagjai voltak, amely a 300 ezer tagot számláló iráni bahá’í közösség alapvető szükségleteinek ellátásában segédkezett.
A nemzetközi összefogás eredményének számít, hogy most nem merte megölni az iráni kormány a bahá’í vezetőséget, hiszen az iszlám forradalom után erre háromszor sor került. Az irániak többsége már támogatja a bahá’í és más kisebbségek emberi jogait, segítve ezzel az iráni nép és az egész világ biztonságát és jólétét.
Csak a kibontakozó nemzetközi összefogás növelheti fellebbezésük esélyeit.
A Nobel-békedíjas Sirin Ebadi, a hét iráni bahá’í vezető egyik védőügyvéde alaptalannak ítélte a 20 éves börtönbüntetést. Szerinte nincs semmi bizonyíték, hogy a kisebbségi vallási vezetők izraeli kémek lennének vagy nemzetbiztonsági fenyegetést jelentenének Iránra.
Roxana Saberi, akinek cellatársa volt két bahá’í vezető szintén szörnyűnek nevezte a kemény ítéletet. „Oly szerencsésnek érzem magam, hogy találkozhattam igazán békés, kedves, felelősen gondolkodó és szeretettel teli emberekkel” – mondta a két cellatársáról.
Marina Nemat, az iráni börtönemlékeiről szóló, Adjátok vissza az életemet című könyv szerzője borzasztónak nevezte az igazságtalan ítéletet és könyve bemutató útján mindenhol fel fogja vetni az iráni bahá’í-ok emberi jogait. Marina Nemat keresztény perzsa nő, aki Kanadában él magyar férjével és gyermekeivel.
Korábban Magyarország, az Európai Unió és tucatnyi ország határozatban ítélte el a vallásszabadság megsértését, továbbá az Irán saját törvényeinek is ellentmondó bánásmódot.
Jelenleg 47 bahá’í van bebörtönözve Iránban és 260 ellen folyik eljárás.
Forrás és képek copyright-ja: Bahá’í Nemzetközi Hírszolgálat
Kapcsolódó oldalak:
Összefoglaló: Az iráni bahá’í közösség üldözése – hírek, képek, videók