Továbbra is bizonytalan a hét bebörtönzött iráni bahá’í vezető sorsa
(BWNS) Az iráni kormány április 1012-re tűzte ki a már közel két éve börtönben tartott hét iráni bahá’í vezető tárgyalásának harmadik napját. A 2008. márciusában és májusában ártatlanul bebörtönzött hét személy a legnagyobb iráni nem-muszlim vallási kisebbség, a bahá’í hit korábbi vezetői, akiket az iráni kormány „Izraelnek való kémkedéssel, vallási szentségek meggyalázásával és az Iszlám Köztársaság elleni propagandával” vádol.
A per, melynek halálbüntetés is lehet a kimenetele, számos jogsértéssel 2010. január 12-én kezdődött meg Teheránban, majd február 7-én folytatódott. Az első tárgyalási napon a hét vádlott hozzátartozóit egyáltalán, de a védőügyvédeket is csak hosszas huzavona után engedték be a terembe. A per a Teheráni Forradalmi Bíróság 28-as kirendeltségén folyik, ahol az iráni-amerikai újságírónő, Roxana Saberi perét is tárgyalták.
2010-ben ötven bahá’í-t tartóztattak le Iránban, köztük a
Jelenleg körülbelül 40 bahá’í van bebörtönözve Iránban, és további 228 ellen folyik eljárás.
Az Evin börtönben fogvatartott hét bahá’í vallási vezető: Fariba Kamalabadi, Jamaloddin Khanjani, Afif Naeimi, Saeid Rezaie, Mahvash Sabet, Behrouz Tavakkoli és Vahid Tizfahm.
Az első börtönév alatt szinte semmilyen kapcsolatot sem vehettek fel a külvilággal, a védőügyvédek is csak egyszer találkozhattak védenceikkel a második év során. Az eljárás természetét megkérdőjelezi, hogy a Magyarország által is kért, független megfigyelők helyett miért kellett egy filmstábnak is jelen lennie a tárgyaláson. Egyelőre bizonytalan, hogy az április
A tisztán vallási meggyőződésük miatt bebörtönözött hét személy pere során a teheráni kormány kezdettől fogva megsértette a törvényes eljárás minden nemzetközileg elfogadott normáját. „A kikényszerített vallomások és a vádlottakat megillető törvényes képviselet megtagadása az iráni emberi jogi helyzet folyamatos romlását mutatják” – mondta Dr. Farid Parvaneh, a Magyarországi Bahá’í Közösség egyik képviselője.
A magyarországi média sokat tehet az iráni emberi jogokért, mert a nemzetközi nyomás miatt enyhült az iszlám forradalom utáni, 200 halálos áldozatot követelő iráni bahá’í üldöztetés.
Az iráni bahá’í vallási kisebbség elnyomását elítélte a Magyar Külügyminisztérium, az Európai Parlament, az Európai Tanács, az ENSZ Közgyűlése, számos kormány, és civil szervezet.
Az iráni bahá’í-ok nem vesznek részt semmiféle kormányellenes megmozdulásban, hanem energiáikat az iráni társadalom fejlesztésére fordítják, így például elsőként alapítottak leányiskolát Iránban, 1911-ben Tarbiyat néven Teheránban.
[kiegészítés április 10-én: A Magyarországi Bahá’í Közösség információi szerint az iráni tárgyalás nem 10-én, hanem 12-én lesz]
Forrás és képek copyright-ja: Bahá’í Nemzetközi Hírszolgálat
Kapcsolódó oldalak:
Összefoglaló: Az iráni bahá’í közösség üldözése – hírek, képek, videók